Vyhledávání

Zpět na stránku Těhotenství

Oslabená imunita a virové onemocnění mohou snížit plodnost a ohrozit nenarozené dítě

Vloženo: 06. 04. 2016

Až 15 % českých párů, tedy každé 7. manželství, je podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny nechtěně bezdětných.

Na plodnost má kromě genetických, hormonálních a fyziologických poruch vliv také obranyschopnost organismu a aktuální zdraví partnerů. Které choroby snižují šance na početí? V jaké fázi těhotenství je virové onemocnění nejrizikovější? To ve svém komentáři přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

 

Pro muže jsou rizikové příušnice, snižují kvalitu spermií

Oslabená imunita organismu a časté prodělávání virových onemocnění má do určité míry vliv na plodnost u ženy i u muže. Zvláště pro muže jsou nebezpečné příušnice. Pokud je muž neprodělá již v předškolním věku, ale až později, může být toto virové onemocnění dokonce i příčinou trvalé neplodnosti. Muži s oslabenou imunitou a častěji trpící na různé bakteriální či virové infekce mohou mít i zhoršené hodnoty spermiogramu, což je vyšetření ejakulátu, které posuzuje kvalitu spermií a plodnost muže. Tyto faktory se projeví zvláště v parametrech, jako jsou pohyblivost či deformace spermií.

V těle zdravého muže denně vznikne přibližně 20 až 30 milionů spermií. Pokud však muž prodělal či prodělává virové onemocnění, jejich počet klesá. Nedostatečná pohyblivost spermií pak zabraňuje dostat se k vajíčku a oplodnit ho, deformace spermie může zase snížit schopnost proniknout obalem vajíčka. Rovněž u ženy mohou mít častější infekce negativní vliv na dozrávání vajíček.

 

těhotná ženaProti neštovicím by se ženy měly nejdříve naočkovat, až poté otěhotnět

Častá otázka žen, zda je rizikové se v průběhu nemoci snažit počít dítě, nemá jednoznačnou odpověď. Záleží vždy na tom, o jakou nemoc se jedná. Jestliže jde o zcela obyčejnou rýmu, vadit by to nemělo. U chřipky či některých jiných infekcí to ovšem zcela vhodné není. Některé viry mohou mít negativní vliv na zárodek, tedy mohou zvýšit riziko vzniku vrozených vad nebo být příčinou potratu. Některé léky se v těhotenství navíc užívat nesmí nebo alespoň by se měly používat pouze v omezené míře. Proto je lepší onemocnění nejdříve doléčit a teprve pak se snažit o početí potomka.

Nebezpečí poškození plodu v rané fázi těhotenství tak hrozí i v případě běžných onemocnění. Někdy jej může způsobit například i virus planých neštovic. Pokud žena neštovice již prodělala, neměly by se vyskytnout žádné problémy. Pokud je však nikdy neměla, je lepší se nejdříve proti nim nechat naočkovat a teprve pak začít se snahou o početí.

Ideální je posilovat imunitu již před početím

Nejrizikovějším obdobím pro virové onemocnění je právě pImmun44rvní trimestr těhotenství, tedy první tři měsíce po početí, kdy se začínají zakládat a vyvíjet jednotlivé orgány a soustavy dítěte a existuje zde právě nejvyšší hrozba poškození zárodku. Proto je na místě posilovat obranyschopnost a dbát na zdravější životosprávu už v období před početím. Mezi nejrizikovější patří právě období chřipkových a jiných podobných epidemií. V této době je vhodné nejenom zvýšit příjem vitamínu C a jiných vitamínů v přirozené formě, tedy v ovoci a zelenině, ale pomoci si i doplňky stravy k tomu určenými, například typu Immun44. Ten stimuluje v těle protilátky, je bohatým zdrojem antioxidantů, biologicky aktivních vitamínů z přírodních zdrojů. Pro posílení imunity před plánovaným početím jsou prospěšné zejména vitaminy B6, kyselina listová, B12, C, D3 a selen, železo, měď a zinek. Všechny tyto vitamíny a stopové prvky najdete právě v preparátu Immun44.


Autor komentáře: gynekolog a sexuolog MUDr. Turčan

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o.

Centrum MEDIOL

Immun44

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Těhotenství

Nejčtenější články

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

4 zdravotní obtíže, o nichž jste možná nevěděli, že za nimi stojí oslabená imunita

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě.

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše