Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím

Vyhledávání

Zpět na stránku Články

Poruchy erekce v období andropauzy

Vloženo: 07. 01. 2015

Mužský přechod doprovází poruchy erekce, riziko infarktu i nové partnerky.

O mužském přechodu, neboli andropauze, se příliš nemluví. Jedním ze stěžejních příznaků andropauzy je přitom snížený sexuální apetit, doprovázený poruchami erekce. V souvislosti s tím hrozí mužům také infarkt myokardu. Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři objasní, proč k těmto poruchám dochází, jak je mohou muži řešit či jak může žena poznat, že je její muž v přechodu.

Mužský přechod doprovází pokles sexuální výkonnosti i deprese

Projevy přechodu u mužů, stejně tak jako u žen, jsou značně individuální. Na někom není skoro poznat, že se v tomto kritickém období nachází, na někom je to naopak vidět až příliš. Obecně k příznakům mužského přechodu patří pokles fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, pocit ztráty energie či chuti do života, sklon k depresím, náladovost, nervozita, nespavost, podrážděnost a podobně. Jedná se o opravdu pestrou paletu příznaků. U mužů však, na rozdíl od žen, nastupuje přechod pozvolněji. Sexuální život v přechodu a po něm pak závisí na celé řadě faktorů. Nezáleží pouze na tom, zda dotyčný v přechodu právě je, ale i na celé řadě onemocnění, kterými v tomto období značná část lidí trpí.

Cévy v penisu mají průměr jen 1 mm, proto odchází jako první

V intimní oblasti se u mužů v přechodu objevuje pokles sexuálního apetitu a ještě častěji se pak setkáváme s poruchami erekce. Nejčastější bývají případy, kdy se erekce dostaví, ale nevydrží dlouho. Setkáváme se však i s případy, kdy se erekce buď nedostavuje vůbec, nebo jen velmi slabá. Erekce je totiž závislá i na celé řadě dalších faktorů, z nichž má v tomto období asi největší význam pokles testosteronu a zhoršená funkce cév. S věkem a v závislosti na životním stylu, který muž vede, u nich dochází k usazování plátů cholesterolu a jiných látek, což zhoršuje prokrvení. A pokud tomu tak je, cévy v penisu to většinou odnesou jako první. Důvod je prostý. Jedná se o cévy koncového charakteru, stejně tak, jako i cévy na srdci. Penilní cévy mají ale jen kolem 1 mm v průměru, zatímco ty na srdci 3-5 mm. Problém s erekcí však nemusí představovat pouze určitou nepohodu, ale může být i varovným příznakem toho, že muži do 3-5 let hrozí muži infarkt myokardu. Proto je vhodné pokles erekční schopnosti nebrat na lehkou váhu a nesmiřovat se s tím, že to patří k věku. Dalším doprovodným faktorem poruch erekce patří samozřejmě narušená psychika, kdy muž pod vlivem hormonálních změn pociťuje náladovost se směrem k depresi. 

Lépe se srovnat s přibývajícím věkem a bojovat s chybějící chutí a energií do života, dopomohou přírodní preparáty typu Sarapis pro muže či Gelée Royale, které nemají vedlejší účinky a je vhodné je užívat dlouhodobě. Zlepšení funkce cévní výstelky je pak možné dosáhnout různými způsoby. Jedním ze způsobů je používání tablet s inhibitory fosfodiesterázy typu 5, z nichž nejznámější je ona slavná modrá tableta. Velice dobrou zkušenost máme i s novým způsobem léčby poruch erekce pomocí speciální rázové vlny, kdy dochází k novotvorbě cév a zlepšení erekce a prokrvení penisu.

Muži v přechodu mají často nové partnerky

Pro mnoho mužů je typické, že v období jejich přechodu, neboli andropauzy mají také novou partnerku. Obvykle mladšího věku. Důvodů je opět více. Jedním z nejznámějších je fakt, že si muži mladší ženou dodávají sebevědomím a ujišťují se tak, že jsou stále atraktivní a ještě nepatří do starého železa. Vedle mladší partnerky si připadají sami mladší a tím tak podvědomě zahání a potlačují strach ze stárnutí. Velmi častým důvodem je však pocit nespokojenosti v původní rodině. Obvykle se krize v partnerství projeví po odchodu dětí z rodiny, zvláště v případech, kdy s partnerkou žili spíše jen vedle sebe, ale neměli život příliš společný. Najednou zůstanou se ženou doma sami, nemají si co říct a neumí trávit společně čas. Žena navíc obvykle prochází přechodem také, což doprovází potíže s partnerským sexem jako takovým.

 

V přechodu pomůže upravení životosprávy

Obecně lze říci, že je pro muže jejich přechod stejně náročný, jako pro ženy, a doprovází jej řada nepříjemností, ať po fyzické či po psychické stránce. Aby byl muž fit a cítil se dobře, měl by proto v první řadě upravit svou životosprávu. Nejlepší doporučení je aktivní pohyb, nekouřit, dodržovat pitný režim a preferovat stravu bohatou na zeleninu a nenasycené tuky. Jednoduše dělat vše proto, aby si udrželi přiměřenou tělesnou hmotnost, dostatek aktivní svalové hmoty a nižší hladinu cholesterolu.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Důležité další odkazy a články:

Andropauza - mužský přechod

Centrum MEDIOL

Sarapis pro muže

Gelée Royale

 

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Články

Nejčtenější články

Mezi námi děvčaty aneb co říct své dceři o menopauze

S přechodem neboli menopauzou se pojí řada více či méně závažných a nepříjemných projevů.

Podzim a zima v dětském kolektivu: Rizika, kterým je vystaveno vaše dítě

První měsíce ve škole po prázdninách jsou náročné. Obzvláště pro prvňáčky a jejich rodiče znamenalo září období značných změn, psychické i fyzické zátěže a také nemocí. S nástupem dětí do škol a školek výrazně stoupá nemocnost.

Přísné diety ohrožují ženské zdraví. Mohou vést k rakovině děložní sliznice či neplodnosti.

Drastické diety mohou mít závažné důsledky pro ženské zdraví.

X