Vyhledávání

Zpět na stránku Články

Hormonální nerovnováha – zdroj velkých potíží

Vloženo: 28. 01. 2015

Naše tělo je v ideálním případě dobře vyladěný stroj, kde i malá součástka má zásadní význam. Co se ale stane, když některá součást našeho těla je vyřazena z provozu?

Když nám lékař vytrhne zub, či si zlomíme ruku nebo nohu, je to nepříjemné, ale ne fatální. Daleko horší vliv na naše zdraví mají neviditelné a malinké vnitřní součástky.

Hormony jsou totiž jako olej v motoru – bez nich to prostě drhne

Hormonální rovnováha je důležitější, než si můžeme myslet. Pokud máme některých hormonů málo či hodně, vysílá nám tělo jasný signál – něco není v pořádku a je třeba se podle toho chovat. Jak ale k problému přistupujeme my? Problémy bagatelizujeme či naopak přistupujeme k nevratným řešením. Opravdu je moudré při nadprodukci hormonu odebírat žlázu? Jedna moudrá lékařka kdysi prohlásila: „Vše v těle má svou funkci a to možná i takovou, kterou ještě neumíme popsat. Takže bych si nenechala nic z těla odstranit.“

Co je vlastně příčinou nerovnováhy hormonů?

Stres a příliš mnoho adrenalinu

StresNejdůležitější je péče o štítnou žlázu. K poškození funkce štítné žlázy totiž nikdy nedojde "jen tak" - ale je to důsledek dlouhodobé dysfunkce limbických částí mozku, které jsou řídící centrálou celého našeho zdraví a mimo jiné přímo rozhodují o činnosti všech žláz s vnitřním vylučováním. Na poškození štítné žlázy se často spolupodílí autoimunitní zánět, také vyvolaný chybnou reakcí tohoto řídícího ústředí. Prapůvodní příčinou, proč limbický mozek nezvládl své řídící a regulační povinnosti, je dlouhodobě sebezničující životní styl - v mnoha případech je to život velmi aktivní plný "zdravého sportování" a jiných volnočasových aktivit, které nedovolí organismu skutečně naplno regenerovat.

Nadváha u žen, která vzniká zdrojem nadprodukce hormonů 

Proč tomu tak je? Pro každou ženu je důležité, aby byla hladina estrogenu vyvážená, protože estrogen je nutný k podpoře procesu spalování tuků. Hormony obecně hrají velmi důležitou roli vlastně při všech pochodech v našem těle. Jako příklad si můžeme uvést enzymy, které určují povahu a rychlost chemických reakcí a řídí většinu procesů v našem těle. Pokud enzymy odemknou určité buňky v těle, začnou se z cholesterolu vytvářet hormony, mezi nimiž se nachází již zmiňovaný estrogen, testosteron a kortizol (tzv. stresový hormon). Enzymy jsou obsaženy také v tukových buňkách a díky nim dochází k přeměně testosteronu na estrogen. Pokud je však v našem těle velké množství tuku, enzymatická aktivita je příliš vysoká a dochází k nadměrné produkci estrogenu, čímž nám v těle vzniká hormonální nerovnováha. 

Chemikálie v jídle a v lécích

zdravá stravaDalším faktorem, který negativně ovlivňuje naši hormonální rovnováhu, jsou pesticidy, herbicidy, insekticidy, růstové hormony obsažené v mase a BPA v plastech. Je důležité se takovým látkám vyhýbat. Ideální je volit potraviny v bio kvalitě, nebo alespoň kupovat potraviny, jejichž původ znáte. Polotovary a konzervovaná jídla negativně ovlivňují udržení rovnováhy estrogenu, protože při jejich průchodu zažívacím ústrojím nedochází ke správné eliminaci estrogenu z trávicího traktu. Produkci estrogenu může také navýšit nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu. Nebezpečná je i nadměrná konzumace léků. Jestliže totiž některé funkce těla začneme nahrazovat uměle, tělo začne stávkovat a přestane plnit své přirozené funkce. Proto je důležité vždy zvažovat, jestli se nějaký malicherný problém nedá řešit nějakým jiným způsobem, než léky.

Jak tedy udržovat hormonální rovnováhu?

pokračování

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Články

Nejčtenější články

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

4 zdravotní obtíže, o nichž jste možná nevěděli, že za nimi stojí oslabená imunita

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě.

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše