Vyhledávání

Zpět na stránku Těhotenství

Gynekolog: Císařský řez

Vloženo: 07. 01. 2015

Císařský řez nese 6x vyšší zdravotní rizika, ženy jej přesto dobrovolně podstupují čím dál častěji.

Procento porodů provedených císařským řezem se postupně zvyšuje, a to jak v Česku, tak celosvětově

Zatímco v roce 1997 se takto narodilo 12 % dětí, v současnosti je toto množství za hranicí 20 %. Podle odborníků totiž stoupá množství žen, které si nepřejí podstupovat přirozený porod. Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři srovná rizika přirozených porodů a těch provedených císařským řezem. Zároveň objasní problematiku bezprostředního navázání kontaktu matky s dítětem. V oblasti porodnictví u nás i ve světě v posledních letech narůstá trend císařských řezů. Když si uvědomíme, že v roce 2013 u nás bylo 106 751 živě narozených dětí, lehce zjistíme, že počet císařských řezů byl minimálně u 20 000 případů.

Císařský řez na přání

Porod císařským řezemPočet žen, které rodí „císařem“, oproti těm, které rodí přirozenou cestou, stoupá.  Důvodů je hned několik. Zčásti je to způsobeno tím, že dnes značně velká část žen odkládá početí dítěte do poměrně vysokého věku, oproti tomu, jak to bývalo zvykem dříve. A zejména pak jak by to bylo dle biologických hodin nejlepší. S tím samozřejmě stoupá i počet komplikací v těhotenství. Na jejich základě logicky stoupá počet císařských řezů, které jsou z důvodu těchto komplikací řádně indikované, buď kvůli zdravotnímu stavu matky, plodu, nebo kombinaci obojího. Někdy tuto cestu může volit i sám porodník částečně z alibistických důvodů. Určitě jsou zde však i větší tlaky žen na porodníky k provedení císařského řezu na přání. Ženy se totiž obávají bolestí, samotného přirozeného porodu i jeho následků. Výhodu spatřují také v tom, že nebudou mít nastřižené či natržené genitálie a sází na nižší riziko inkontinence v budoucnosti. Často si však neuvědomují, jaká pozitiva přirozený porod přináší a naopak jaká obnáší rizika porod císařským řezem.

Císařský řez nese riziko krvácení, poranění močového měchýře a infekcí

Hlavním pozitivem přirozeného porodu bez vážných komplikací je fakt, že se rodička mnohem rychleji zregeneruje a může prakticky hned po porodu přikládat dítě k prsu, být s ním v těsném kontaktu a navázat s ním okamžitě vztah. Takto blízký kontakt bohužel u císařského řezu nejde vždy zajistit, zvláště pak, pokud operace proběhla v celkové narkóze. V tomto případě se musí odložit i časné přikládání novorozence k prsu matky. Některé studie navíc uvádí, že děti narozené přirozenou cestou mají méně dechových komplikací.

U císařského řezu spatřuji pozitivum pouze v situaci, že zachrání život dítěti, kterému se v těle matky nedaří dobře, nebo rodičce samotné. Ženy by si však měly uvědomit, jaká s sebou nese tato forma porodu rizika. V první řadě je třeba uvést, že ani císařský řez není bezbolestný. Jen si těch bolestí matka užije více až po samotném porodu, a to většinou po výrazně delší dobu. Idylickou pohádku o císařském řezu jako bezpečném a bezbolestném porodu může značně pošramotit také riziko krvácení, poranění močového měchýře a střeva, s následnou infekcí. Doprovodné komplikace mohou vážně ohrozit zdraví a dokonce také život ženy. I plánované operační porody mají tedy svá úskalí a rizik je v jejich případě až šestinásobně více než u přirozeného porodu. 

Otěhotnění do 32 let předchází části císařských řezů

pár a pozitivní těhotenský testČásti císařských řezů by se určitě dalo předejít tím, kdyby ženy plánovaly početí dítěte do ranějšího věku, nejpozději do 32 let. Za těchto podmínek je pak většinou ještě dostatek času na to, aby se mohly řešit v klidu i problémy v případě, že se páru otěhotnět nedaří. Vše chce svůj čas a léčba neplodnosti může trvat i 3 roky. Pro usnadnění početí je vhodné zamyslet se nad životosprávou u obou pohlaví. Muži s postupně se zhoršující kvalitou spermií mají na vzniklé situaci značný podíl. Pro podporu kvality spermatu je vhodné nasadit muži cíleně zaměřené přírodní preparáty typu Fertilan.

Pokud je tedy vše bez vážnějších komplikací a není důvod k tomu, aby ze strany ženy či dítěte byl vhodný porod operační metodou, přikláněl bych se pro volbu porodu přirozenou cestou. Ten je vhodnější jak pro matku, tak i pro jejího potomka.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.  gynekolog a sexuolog MUDr. Turčan

Pan doktor ví, o čem mluví a ve své praxi obecně doporučuje ženám přirozené způsoby léčby. Spíše než razantní hormonální léčbu doporučuje změnu a úpravu životosprávy a užívání přírodních potravních doplňků. Pokud si žena na takový způsob a přístup k problémům zvykne, nebude pro ni ani problémem přirozený porod. Pokud tedy chcete životem projít přirozeně, s minimem razantních zásahů v podobě operací a silných farmaceutických přípravků, žijte zdravě a najděte si takového lékaře, který vás v takovém přístupu podpoří.

 Rovnováha a přirozenost charakterizuje také filosofii firmy VEGALL Pharma. Vždy se snažíme ženám pomáhat citlivě a pokud možno přirozeně. V našich potravních doplňcích pracujeme hodně s mateří kašičkou a s výtažky z bylin. Na jejich vývoji a zkoumání spolupracujeme i s lékaři, kteří nejlépe ví, jakými problémy ženy trpí. Jedním z našich spolupracovníků je právě pan doktor Turčan.

 Ten častokrát doporučuje jako dobrou přípravu na přirozené otěhotnění a následný přirozený porod náš přípravek Sarapis Mensis pro ženu a Fertilan pro muže.

Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o.

Centrum MEDIOL

Sarapis mensis

Fertilan

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Těhotenství

Nejčtenější články

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

4 zdravotní obtíže, o nichž jste možná nevěděli, že za nimi stojí oslabená imunita

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě.

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše