Vyhledávání

Zpět na stránku Články

Roste zájem o asistovanou reprodukci, dárců spermií je však nedostatek

Vloženo: 15. 10. 2015

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se v Česku stále zvyšuje počet započatých cyklů asistované reprodukce.

V roce 2013 bylo u Češek zahájeno více než 21 tisíc cyklů, což je o 17 % více, než tomu bylo v roce 2011. Zároveň roste podle odborníků také poptávka po dárcích spermatu. Jejich počet však stagnuje a je jich tak aktuálně nedostatek. Uchazeči totiž často neprojdou nastavenými kritérii.

maminka drží a líbá dítěDo cyklů asistované reprodukce nespadá pouze snaha bezprostředně otěhotnět. Jedná se také o darování vajíček či kryokonzervaci vlastních vajíček či embryí. Přesto podle ÚZIS činil v roce 2013 podíl cyklů s cílem léčit neplodnost (IVF) bezmála 13 tisíc. Odborníci však začínají spatřovat přidružený problém - s dárci spermií. „Počet Čechů, kteří se rozhodují pro dárcovství spermatu, již určitou dobu stagnuje. Poptávka po nich se však naopak stále zvyšuje a dá se tedy říci, že je jich v současnosti spíše relativní nedostatek," potvrzuje negativní trend gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan s tím, že dárce vedou k darování rozličné důvody. Jedna skupina si přeje pomoci neplodným párům a finanční odměna za dárcovství tak pro ně není významná, část mužů, zejména studentů, spatřuje v darování spíše určitou formu přivýdělku.

Jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují množství dárců spermatu, mohou být požadavky na samotné dárce. Těm mnozí uchazeči nevyhovují, jelikož pravidla pro hodnocení kvality a vhodnosti materiálu jsou u dárců mnohem přísnější. Zatímco na splnění normy při vyšetření spermiogramu postačí koncentrace 15 milionů spermií na 1 mililitr, jako dárce by muž neuspěl ani s 20 miliony. Při stále se zhoršující kvalitě spermií u mužské populace to pak může být podle odborníků problém.

„Ve spermiogramu dárců se sledují všechny základní parametry standardního spermiogramu. Tedy objem, konzistence, zkapalnění a pH ejakulátu, koncentrace spermií, motilita a jejich morfologie. Významné pro zařazení dárce jsou především koncentrace spermií v ejakulátu, celková motilita a morfologie spermií. Na spermiogram dárce jsou ale výrazně vyšší požadavky než jaké udává aktuální norma Světové zdravotnické organizace," přibližuje vedoucí Centra asistované reprodukce CAR 01 Brno Prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc., MBA. Zhoršenou kvalitu spermií však mohou podle lékařů muži do jisté míry zlepšit sami.

Fertilan+

Pokud se muž rozhodne stát dárcem, určitě by měl upravit životosprávu. Začít se hýbat, nekouřit, omezit alkohol a nadmíru kofeinu. Také by měl alespoň dočasně omezit saunování a přehřívání varlat, třeba prací s notebookem na klíně. Do jídelníčku pak doporučuji zařadit vhodné potraviny a doplňky s mateří kašičkou a antioxidanty typu Fertilan, či přípravky s obsahem inositolu," radí MUDr. Pavel Turčan.

Dárci jsou testováni například na závažnější genetická onemocnění či na pohlavně přenosné choroby. V jejich osobní a rodinné anamnéze by neměla být přítomna psychiatrická onemocnění, měli by být nekuřáci, bez drogové závislosti. Vyhovovat by měli také stářím. „Dárcem spermatu musí být zdravý muž ve věku do čtyřiceti let, který má normální hodnoty spermiogramu a genetické vyšetření s normálním karyotypem. Zároveň to musí být muž s negativními výsledky testů na sexuálně přenosné choroby, tedy HIV 1 a 2, syfilis, žloutenku typu B a C a Chlamydii trachomatis," upřesňuje ředitel pražského Ústavu pro Péči o Matku a Dítě, doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.

MUDr. TurčanMUDr. Pavel Turčan 

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

Centrum asistované reprodukce CAR 01 Brno

IVF centrum má nejdelší tradici v léčbě neplodnosti v České republice. Pracovníci centra se podíleli na prvním těhotenství a porodu po IVF v tehdejší Československé republice a bývalé východní Evropě v roce 1982.Více než třicetileté zkušenosti s diagnostikou a léčbou neplodnosti, podložené i vědecko-výzkumnou činností a řadou grantů, se odráží v nabízených metodách a výsledcích. V současné době nabízí všechny dosud známé metody a techniky umělého oplodnění - od intrauterinní inseminace až po preimplantační genetickou diagnostiku a monitorování vývoje embryí. V případě nutnosti využití darovaných gamet má centrum rozsáhlou databázi dárkyň vajíček i dárců spermií.

ÚMPD

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí nabízí v rámci České republiky komplexní péči o zdraví žen a novorozenců. V roce 2013 proběhlo na tomto pracovišti 5160 porodů a narodilo se 5330 dětí. Tým špičkových porodníků, gynekologů a neonatologů zajišťuje prostřednictvím nejmodernějších technologií služby nejen pro ženy během těhotenství a porodu v rámci perinatologického centra, ale poskytuje i komplexní a vysoce specializovanou gynekologickou péči pro ženy všech věkových kategorií včetně onkogynekologie (nádorová onemocnění ženských pohlavních orgánů), urogynekologie (poruchy držení moči, stolice a sexuální dysfunkce) a senologie (zhoubná a nezhoubná onemocnění prsní žlázy).

Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o., Centrum MEDIOL, Fertilan

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Články

Nejčtenější články

Jak podpořit imunitu?

Když se ochladí, je sychravo a vlhko, zima nám leze za nehty a může se nám oslabit imunita. Imunitní systém nestíhá a začínají se v lepším případě objevovat rýmy, kašel a nachlazení. V tom horším případě uléháme do postele s chřipkou nebo angínou.

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše