Vyhledávání

Zpět na stránku Přechod - klimakterium

Sníženou sexuální apetenci v menopauze ovlivňuje hladina hormonů, trápí i muže

Vloženo: 28. 06. 2016

Většina žen se v období menopauzy setkává se změnami sexuální apetence. Mohou za to průvodní projevy klimakteria, které chuť k sexu snižují.

Výkyvy v sexuální apetenci se ovšem nevyhýbají ani mužům. Jak se s těmito změnami vyrovnat? A jak se liší u žen a jak u mužů? To ve svém komentáři přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Dlouhodobý nedostatek estrogenu vysušuje vaginální sliznici

Změny doprovázející klimakterium se na ženské sexuální apetenci mohou projevovat různě, jak ve smyslu pozitivním, tak i ve smyslu negativním. Tyto změny mohou, zvláště po poslední menstruaci v životě, přinášet například relativní nadbytek androgenů. To vede k tomu, že se sexuální apetence může dokonce zlepšit. Žena se navíc již nemusí obávat otěhotnění, což má na prožívání sexuality příznivý vliv. V praxi se setkáváme také s částí žen, u nichž zůstává sexuální apetence i v přechodu beze změny.

U většiny žen ovšem sexuální apetence s příchodem klimakteria klesá. Kolísání hormonálních hladin v počátku přechodu, zvláště před poslední menstruací v životě, může apetenci snižovat. Důvodem může být již to, že se žena necítí příliš dobře, pokud ji sužují návaly horka a potu, změny nálad, nervozita a podobně. Ale i v období, kdy se tyto výkyjetel - fytoestrogenyvy relativně stabilizují, přetrvává dlouhodobý nedostatek estrogenu, a to má za následek změny na vaginální sliznici. Ta je tenčí, sušší a zranitelnější, což vede k tomu, že sex se pro ženu stává bolestivou a nepříjemnou záležitostí. Snížená sexuální apetence je zde však většinou sekundárním projevem, spíše v důsledku vyhýbání se těmto nepříjemným pocitům.


Mužský přechod doprovází častěji pokles vzrušivosti

Mnoho žen má apohyb i ve vysokém věkupetenci nižší ale i v důsledku jiných nemocí, kterými určitá část populace s přibývajícím věkem trpí. Může se jednat například o onemocnění srdce a cév, štítné žlázy, deprese a podobně. Někdy může být apetence nižší i vlivem nasazené léčby, jak je tomu například při užívání některých antidepresiv.

 

Změny v prožívání sexuality ovšem nejsou pouze ženskou záležitostí, od určitého věku se nevyhýbají ani mužům. Základní a zvláště počáteční projevy andropauzy neboli mužského přechodu jsou velice podobné ženskému klimakteriu. U mužů způsobují ovšem častěji pokles vzrušivosti či nedostatečnou schopnost dosáhnout erekce. Sexuální apetence bývá u většiny mužů zachovaná, přesto se ale lze s určitým poklesem setkat i u nich.

 

Obtíže lze zmírnit doplňováním hormonů

Některé projevy související se snížením sexuální apetence přetrvávají i po ukončení menopauzy. Zvláště snížení poševní lubrikace a suchost doprovázejí život ženy i nadále. Tyto obtíže je ale možné poměrně jednoduše vyřešit například použitím lubrikantu nebSarapis Sójao mastí či čípků s kyselinou hyaluronovou.

Variantou je také klasická hormonální substituční terapie estrogeny. V mnoha případech však postačí užívání fytoestrogenů ze sóji a jetele, například obsažených v doplňcích stravy typu Sarapis soja. Sarapis pro mužeNedostatek testosteronu u mužů můžeme řešit rovněž hormonální substituční terapií. Někdy jej lze podpořit užíváním melatoninu, ženšenu, maky či doplňky stravy s látkami na jeho podporu, například Sarapis pro muže.

Autor článku: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

gynekolog a sexuolog MUDr. TurčanGynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu. 


Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o.

CENTRUM Mediol

Sarapis Soja

Sarapis pro muže


Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Přechod - klimakterium

Nejčtenější články

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

4 zdravotní obtíže, o nichž jste možná nevěděli, že za nimi stojí oslabená imunita

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě.

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše