Vyhledávání

Zpět na stránku Mužská neplodnost

Zdravé spermie má jen 48 % Evropanů do 37 let, neplodný je i každý čtvrtý český pár

Vloženo: 28. 08. 2014

V Česku se potýká s neplodností 20 - 25 % párů a podle posledních evropských výzkumů má plně zdravé a funkční spermie jen necelých 48 % mužů ve věku do 37 let.

U více než 50 % párů tkví problém s početím na pánské straně, přitom muži o existenci komplikace často nemají ani tušení. V tomto článku proto představíme, jaká 3 základní vyšetření by měli neplodní muži absolvovat, aby mohli včas odhalit a odstranit problémy s početím.

Plodnost každého muže závisí na kvalitě, pohyblivosti a také počtu spermií. Dříve se udávalo, že by zdravý muž měl mít v jednom mililitru semene 80 - 120 milionů spermií, přičemž nejméně 50 % z nich by se mělo aktivně pohybovat směrem k vajíčku. Situace se však změnila a stanovená kritéria se pod vlivem řady faktorů zmírnila. "V současné době je podle Světové zdravotnické organizace pro splnění normálního počtu pouze 15 milionů spermií na 1 ml, a přesto má přibližně 40 % světové mužské populace spermie narušené tak, že má problém s početím dítěte. Kvalita spermií hraje v mužské plodnosti nezastupitelnou a rozhodující roli," potvrzuje negativní trend Petr Galle ze společnosti VEGALL Pharma s.r.o., která se zaměřuje na problematiku mužské neplodnosti.

Tělesné vyšetření sleduje sekundární pohlavní znaky a velikost varlat

spermie a vajíčkoPři potížích s početím se muži v první řadě podrobují celkovému tělesnému vyšetření. V rámci něj se lékaři zaměřují nejčastěji na velikost penisu, jeho zakřivení a zvláště na umístění ústí močové trubice. Dále věnují pozornost přítomnosti varlat a jejich velikosti, přičemž normální je rozměr 4 x 3 cm s objemem vyšším než 20 mililitrů. U nadvarlat sledují lékaři zejména cystické rozšíření nebo jejich zatvrdnutí, které naznačuje možnost neprůchodnosti. V další fázi vyšetření věnují odborníci pozornost chámovodům a druhotným pohlavním znakům. Ty mohou prozrazovat vrozené nemoci, například eunuchoidní vzhled, nadbytek prolaktinu či estrogenů, a to například v podobě zvětšených ňader. Na závěr pak lékaři vyšetřují pacienta přes konečník, skrze nějž sledují velikost, tvar či ohraničení prostaty. V ideálním případě by měla být symetrická, o velikosti kaštanu se žlábkem uprostřed. Neměla by být bolestivá.

Spermiogram odhalí kvalitu a pohyblivost spermií

V další fázi testování muž obvykle podstupuje mikroskopické vyšetření semene, tedy spermiogram. Nejedná se o invazivní řešení, muž zde pouze odevzdá vzorek spermatu. Lékaři na jeho základě vyhodnotí kvalitu, tvar, hustotu či pohyblivost spermií. Pokud shledají vyhotovený spermiogram abnormálním, obvykle v první řadě radí upravit životní styl a zařadit do jídelníčku vhodné potraviny. Odborníci doporučují omezit kouření, pití alkoholu či předcházet zvyšování teploty varlat. Muži by také měli zvýšit příjem vitaminu E, C, zinku, kyseliny listové a zejména selenu. Ten totiž přispívá k normální tvorbě mužských pohlavních buněk. Pokud chtějí mít muži jistotu, že tělu dodávají vše potřebné v dostatečných denních dávkách, případně změnuFertilan k lepšímu urychlit, mohou se poohlédnout po přírodních preparátech, které jsou již běžně na trhu. Oblíbeným se stává doplněk stravy Fertilan. Je však třeba mít na paměti, že se výsledný efekt projeví vždy nejdříve za 2,5 - 3 měsíce, což je přibližná doba zrání spermií.

Hormonální vyšetření se zaměřuje na koncentraci testosteronu

Hormonální vyšetření podstupují muži, kteří mají i po 3 a více měsících upravené životosprávy stále abnormální hodnoty spermiogramu. Jedná se zejména o osoby, které mají koncentraci spermií nižší než 10 milionů na 1 mililitr, muže s poruchou sexuálních funkcí nebo o ty, jejichž příznaky značí endokrinologické onemocnění. "V rámci hormonálního vyšetření se u mužů zaměřujeme na koncentraci testosteronu, luteinizačního hormonu, folikulo-stimulačního hormonu a prolaktinu, a také jejich vzájemný poměr. Na základě těchto informací můžeme dobře vyhodnotit, zda má neplodnost muže hormonální charakter a kde konkrétní problém tkví. Poměrně často nacházíme zvýšenou koncentraci folikulostimulačního hormonu, tvořeného v hypofýze,, která je symptomem závažných problémů se samotnou tvorbou spermií," objasňuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. Problémem je například i nadbytek estrogenů, které se často projevují problémy s erekcí. Hormonální porucha je však primární příčinou neplodnosti jen u méně než 3 % testovaných mužů.

Autory komentářů jsou gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan a pan Petr Galle, jednatel společnosti VEGALL Pharma s.r.o.

Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o., Centrum MEDIOL, Fertilan,

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Mužská neplodnost

Nejčtenější články

Jak podpořit imunitu?

Když se ochladí, je sychravo a vlhko, zima nám leze za nehty a může se nám oslabit imunita. Imunitní systém nestíhá a začínají se v lepším případě objevovat rýmy, kašel a nachlazení. V tom horším případě uléháme do postele s chřipkou nebo angínou.

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše