Vyhledávání

Zpět na stránku Články

Co se děje s tělem ženy v šestinedělí?

Vloženo: 27. 01. 2015

Ačkoli by se mohlo nezasvěceným zdát, že po porodu už ženu čekají po zdravotní stránce jen příjemné věci a doba, kdy pečlivě střežila svůj každý pohyb, je pryč, opak je pravdou.

Tělo se devět měsíců staralo o dva životy a po porodu se tak musí vyrovnat s tou vůbec největší změnou. V období takzvaného šestinedělí je ženské tělo velmi oslabené a bojuje jak s vnějšími vlivy, tak s fyziologickými změnami. Tyto faktory mohou vést ke spuštění laktační psychózy, bolestivému zavinování dělohy, předčasnému krvácení či třeba infekci močových cest. V tomto článku představíme, s čím vším po porodu organismus ženy bojuje a také objasníme, proč tomu tak je.

 1. Zavinování dělohy trvá až 10 dní

Vůbec největší změnou v době šestinedělí prochází děloha. Před otěhotněním totiž váží tento orgán průměrně 50 g a v těhotenství se jeho váha zvýší až 20x. „Děloha u žen před otěhotněním měří v průměru 8 cm na délku, 5 cm na šířku a předozadní rozměr je asi 3 cm. V těhotenství se tyto rozměry přirozeně zvětší, ale po porodu se svalová vlákna začnou opět smršťovat. Do desátého dne od porodu by se měla rámcově vrátit do původní velikosti,“ informuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Děloha se začne zavinovat ihned po porodu. Uvádí se, že stahování probíhá rychlostí až 1 cm za 24 hodin, avšak podstatný vliv má délka trvání porodu. Čím je porod delší, tím je zavinování pomalejší. „Involuci dělohy provází vylučování krevních sraženin, takzvaných lochií, a to po dobu 4 či 5 týdnů. Složení i barva a konzistence lochií se rychle mění. Zatímco zpočátku tělo vylučuje především krev, postupně dochází i k vylučování tkáňového sekretu. Ten má negativní dopad na pH pochvy, což často zapříčiňuje vznik infekcí,“ dodává MUDr. Turčan.

 

2. Od infekce pomůže časté sprchování a mýdla s vhodným pH

Lochie jsou po celou dobu bez zápachu, ačkoliv jejich konzistence i zabarvení se mění. Právě zápach lochií je jedním z prvních indikátorů infekce. V šestinedělí se proto doporučuje co možná nejčastější sprchování. Minimálně by si žena měla dopřát vlažnou či studenou sprchu po každé toaletě. Také by měla používat neparfémovaná mýdla, ideálně ta, která jsou přímo určená pro intimní hygienu. Mýdla pro denní potřebu nejsou vhodná především kvůli nevhodnému pH. Mají negativní vliv na poševní sliznici, kterou mohou ještě vysušovat. Vhodnou ochranou jsou také upravené síťované kalhotky určené pro ženy v šestinedělí. Ty je možné zakoupit v prodejnách specializovaných na kojenecké zboží, lékárnách s rozšířeným zdravotnickým sortimentem a v některých prodejnách se spodním prádlem. Samozřejmostí by měl být správný výběr intimních potřeb.

 

3. Krvácení před 6. týdnem od porodu značí zánět dělohy

Ochranu před infekcí představuje také správná volba menstruačních vložek. Při jejich výběru by měla žena dbát především na savost a prodyšnost. Vložky by pak měla co nejčastěji měnit, aby zabránila množení bakterií. V prvních dnech po porodu souvisí krvácení s odlučováním lochií, případně může poukazovat i na zbytky placentární tkáně v těle. „Menstruace se dostavuje až po samotném šestinedělí, zpravidla v období od 6. do 24. týdne od porodu. Pokud žena krvácí již v období po 10. dni od porodu, pravděpodobně došlo k vytvoření zánětu v děloze. Krvácení bývá doprovázeno silnými bolestmi připomínajícími kontrakce. V těchto případech je obvykle nutné nasadit medikamentózní léčbu. Řada žen se pak přiklání také k přírodním přípravkům s vysokým obsahem vitamínů B, zejména B2 který přispívá k normálnímu stavu sliznic a ochraně buněk před oxidativním stresem. Těmito preparáty pak samotnou léčbu vhodně doplňují,“ radí Petr Galle ze společnosti VEGALL Pharma s.r.o., která se věnuje ženské intimní problematice a nabízí ženám doplňky stravy  typu Sarapis Mensis, který přispívá k normálnímu (fyziologickému) průběhu menstruace dívek a žen.

4. Bolestivé močení způsobuje ochablý měchýř

Jedna z výhod šestinedělí tkví v tom, že plod už více netlačí na močový měchýř, a většina rodiček tudíž přestane mít problémy s častým nutkáním. Nicméně i močový měchýř je po porodu ochablý a některým maminkám se proto může i nadále stávat, že se nedostatečně vyprazdňuje. Nutkání tak u nich zcela nevymizí. První dny po porodu mohou při močení pociťovat nepříjemné píchání nebo tupou bolest. Přesto by měly dbát na dostatečný pitný režim a na co možná nejčastější močení. Měchýř tím totiž nutí ke stahování a roztahování a zároveň, pokud nepříjemné pocity trvají, mohou odhalit infekci v močových cestách. Ta trápí až 7 % čerstvých maminek. Věšet hlavu není třeba ani v případě, že má žena po porodu problémy s inkontinencí. Jako první pomoc slouží intimní potřeby a vhodné cvičení. V případě nechtěného unikání moči je žádoucí posilovat pánevní dno pravidelným stahováním. A to tak, aby cvičení nevyvolávalo pocit bolesti a bolestivého pnutí. Inkontinence by měla vymizet během prvních tří týdnů těhotenství.

 

5. Laktační psychózu má na svědomí hormonální karneval a vyčerpání

Laktační psychóza patří mezi největší strašáky šestinedělí. Probíhající hormonální změny mají velký vliv na psychiku rodiček. Hladina placentárních hormonů, které ženské tělo produkovalo po devět měsíců, začíná klesat hned po porodu. Až v druhé půli druhého týdne však zcela vymizí. Také se prudce mění hladina estrogenů a progesteronů, která úzce souvisí s laktací. Produkce mléka je spjata s hormonem oxytocin, který také napomáhá zavinování dělohy.

Tento hormonální karneval ve spojení s fyzickým vyčerpáním, které je důsledkem porodu i prvních dní života miminka, může mít velmi negativní dopad na ženskou psychiku. „Až tři čtvrtiny rodiček propadají 4. den po porodu stavu úzkosti. Ze zkušenosti bych proto poradil ženám, aby se po porodu obklopily blízkými, kteří jim budou oporou. Rozhodně by se žena neměla snažit být hrdinkou a věřit, že vše zvládne sama. Dítě ji přece bude potřebovat celý život, nejen prvních pár dnů, takže by se neměla bát kdykoli požádat o pomoc,“ doporučuje MUDr. Pavel Turčan. „Pokud by však měly psychické obtíže trvat i dvanáct dní od porodu, měla by se žena obrátit na svého ošetřujícího lékaře,“ dodává.

 

Období šestinedělí není jednoduché, a proto je třeba se na něj připravit. Doporučujeme užívání přírodního prostředku Sarapis Mensis, který může některé nepříjemné jevy šestinedělí zmírnit díky svému složení.Sarapis Mensis

Sarapis Mensis je významným zdrojem niacinu, kyseliny pantotenové, vitaminu E, vitaminu B6, B2, B1 a B12 a biotinu. Niacin, kyselina pantotenová, vitaminy B6, B2, B1 a B12 a biotin přispívají k normálnímu energetickému metabolismu. Niacin, vitaminy B6, B2, B1 a B12 a biotin přispívají k normální činnosti nervové soustavy a niacin přispívá k normální psychické činnosti. Niacin, vitamin B2 přispívají k udržení normálního stavu pokožky a sliznic a biotin dále také udržuje normální stav vlasů. Niacin spolu s vitaminem B6, B2, a B12 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Vitaminy B6, a B12 také přispívají k normální funkci imunitního systému a k normálnímu metabolismu homocysteinu a k normální tvorbě červených krvinek. Vitamin B6 také přispívá k regulaci hormonální aktivity a vitamin B1 přispívá k normální činnosti srdce. Vitamin E a vitamin B2 přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem, což je děj doprovázející přirozené stárnutí organismu.

Autoři komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan a Petr Galle - jednatel společnosti VEGALL Pharma s.r.o.

Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o.

Centrum MEDIOL

Sarapis mensis

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Články

Nejčtenější články

Jak podpořit imunitu?

Když se ochladí, je sychravo a vlhko, zima nám leze za nehty a může se nám oslabit imunita. Imunitní systém nestíhá a začínají se v lepším případě objevovat rýmy, kašel a nachlazení. V tom horším případě uléháme do postele s chřipkou nebo angínou.

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše