Vyhledávání

Zpět na stránku Články

81 % žen má bolestivou menstruaci

Vloženo: 11. 03. 2015

Průměrná žena menstruuje během svého života 3 500 dní. Přestože jsou si ženy nezbytné úlohy menstruace vědomy, období jejího průběhu obvykle nepatří mezi nejoblíbenější části měsíce. Důvodů je hned několik.

Kromě zvýšené potřeby hlídat sebe samu se s menstruací mohou pojit nepříjemné potíže. Perioda nemusí být pravidelná, menstruování může být bolestivé nebo v kombinaci s dalšími neduhy příliš dlouhé.

V tomto článku přinášíme rady, jak nepříjemné průvodní jevy menstruace potlačit, a to zcela přírodní cestou:

 

TIP 1: Mateří kašička

Mateří kašička je až bájný lék. Produkt žláz mladých včel, dělnic, který drží včelí larvy první dny při životě, může pomoci s grácií překonat menstruaci především díky velkému obsahu vitamínu B. Jeho zvýšená koncentrace v těle je totiž účinným spolubojovníkem proti bolestem. Výhodou mateří kašičky jsou také antivirové a protizánětlivé účinky, které pomáhají omezit vznik bakterií v rodidlech. „Mateří kašička obsahuje celý komplex vitaminu B a také vitaminy C, A, D a E. Patrně je také jediným přírodním zdrojem neuropřenašeče cholinacetátu. Také je v kašičce přítomna kyselina nukleová, která podporuje regeneraci buněk," potvrzuje účinky Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která nabízí ženám přírodní produkt Sarapis mensis nebo Sarapis plus s vysokým obsahem mateří kašičky.

Produkty s mateří kašičkou by ženy měly užívat ve zvýšené míře především v chladnějších měsících, jelikož studie ukazují, že právě v zimním období je menstruace zpravidla silnější a delší. „U žen mateří kašička především napomáhá vyrovnávat hladinu hormonů v krvi, čímž se stává vhodnou látkou jak pro ženy plodné, tedy menstruující, tak pro ženy v klimakteriu. Doprovodným účinkem dlouhodobého užívání přírodní kašičky je navíc podpora správné hladiny cholesterolu a krevního tlaku," souhlasí gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

 

TIP 2: Čerstvé ovoce

Až 81 % žen uvádí, že během menstruace zažívá bolestivé křeče. Lékaři dodávají, že akutní formu pak prožívá 15 % žen, jejichž potíže je třeba léčit. Vznik nepříjemných potíží je spojen s nedostatečnou nebo nadměrnou hladinou skupiny hormonů prostaglandinů, které vyvolávají stahy dělohy a břišní stěny. To může vést taktéž k velmi silnému krvácení. Účinnou látkou pro stabilizaci hladiny prostaglandinů jsou rostlinné fenoly zvané flavonoidy. „Flavonoidy najdete v našich zeměpisných podmínkách snadno. Jsou obsaženy v jablcích, borůvkách nebo třeba švestkách. Spolu s dávkou antioxidantů v tomto ovoci přispíváte k okysličování krve, a tím i ke zmírnění bolestivých menstruačních křečí," vysvětluje Petr Galle. Potravin s flavonoidy se však musí zkonzumovat značné množství, aby byl efekt citelný. Další možností je volba doplňků stravy, které zajistí pokrytí dostatečné denní dávky.

 

TIP 3: Sója

sójaZajímavou alternativou při boji proti menstruačním bolestem a výkyvům nálad pramenícím z premenstruačního syndromu je sója. Jako zdroj esenciálních aminokyselin, minerálů i vitamínů je vhodná pro udržování těla v rovnováze. Esenciální aminokyseliny napomáhají tvorbě bílkovin a celkové detoxikaci organismu, která je v období menstruace kritická. Stejně jako mateří kašička má protizánětlivé účinky a zabraňuje vzniku mykóz. Zároveň je v sóji vysoká koncentrace vitamínů B, především B2, B6 a B12. „Vitamíny B podporují psychickou činnost, jsou tedy správným prostředkem v boji s únavou a depresí. Také podporují imunitní systém a zároveň tvorbu červených krvinek. Jsou tedy jakýmsi regulátorem hormonální aktivity v těle," objasňuje Petr Galle.

TIP 4: Brusinky

V období menstruace jsou značně prospěšným ovocem brusinky, například v sušené variantě. Ty jsou ideálním doplňkem stravy zejména tehdy, pokud žena trpí zvýšenou plynatostí. Hořčík obsažený v brusinkách totiž povzbuzuje látkovou výměnu, čímž má pozitivní dopad na trávení. Produkty z brusinek doporučují gynekologové zařadit do jídelníčku i jako prevenci proti zánětům s močového měchýře, močových cest, a na bolesti hlavy. Pokud ženu nadýmání trápí i mimo menstruaci, měla by do jídelníčku zařadit sušené ovoce pravidelně. Vedle sušených brusinek může sáhnout také po meruňkách a fících či ořeších.

 

Na bolestivou či nepravidelnou menstruaci doporučujeme:

Používat přírodní potravní doplňky, které obsahují mateří kašičku, dostatek flavonoidů nebo sóju. Ideální je prostředek Sarapis Mensis, který obsahuje jak mateří kašičku, tak extrakt ze sojových bobů a červeného jetele a také extrakt z brusinek. Doplněn je o další důležité výživové látky (vitamíny, minerály) Více informací najdete zde.


Důležité další odkazy a články:

VEGALL Pharma s.r.o.

Centrum MEDIOL

Sarapis mensis

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Články

Nejčtenější články

Jak podpořit imunitu?

Když se ochladí, je sychravo a vlhko, zima nám leze za nehty a může se nám oslabit imunita. Imunitní systém nestíhá a začínají se v lepším případě objevovat rýmy, kašel a nachlazení. V tom horším případě uléháme do postele s chřipkou nebo angínou.

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše