Vyhledávání

Zpět na stránku Témata

Přechod

 Žena je nositelka života, a protože přivést na svět dítě není jednoduché, není jednoduchý ani fyzický vývoj ženy. Dozrávání spojené s nástupem první menstruace, samotné těhotenství, následné kojení a případné opakované těhotenství, dají tělu zabrat. Žena si neodpočine ani v druhé půli života, kdy tělo přestává produkovat vajíčka a některé hormony a žena tak přestává být plodnou. To ale neznamená, že by se měla zmenšit kvalita života ženy.

Jak poznat přechod u ženy?

Klimakterium (přechod), nebo také menopauza je období, kdy se tlumí produkce vajíček a tím pádem tělo přestává produkovat ženské hormony estrogen a gestagen. Nedostatek estrogenu v těle je příčinou mnoha zdravotních komplikací – osteoporóza, zvyšuje se riziko vzniku cévních a srdečních onemocnění, problémy se sliznicemi, slábnoucí paměť, inkontinence, vypadávání vlasů, horší kvalita kůže…Nejvíc nepříjemným projevem klimakteria je ale bušení srdce, náhlé návaly horka, noční pocení a špatný spánek, úzkostlivé stavy.

Přirozený úbytek hormonů a tím zmírnění příznaků nám pomohou řešit některé rostlinné přípravky. Můžeme je začít užívat okamžitě a preventivně, protože nemají vedlejší účinky a samo tělo si z nich přirozeně vezme to, co potřebuje. Nástup klimakteria je pak pozvolnější a mírnější.

Dobrým zdrojem přírodních hormonů nahrazujících estrogen je sója a červený jetel. Obsahují totiž fytoestrogeny - izoflavony), které se svou strukturou nejvíce podobají estrogenu. Sója a červený jetel ve spojení s mateří kašičkou, která je unikátním přírodním produktem podporujícím plodnost a vitalitu, můžeme získat silného pomocníka Sarapis Soja. Pomůže tělu doplnit aspoň částečně přirozený úbytek hormonů. Ženy, které jsou alergické na včelí produkty, mohou hledat pomoc u doplňků stravy, který obsahuje pouze extrakt ze sóji a červeného jetele spolu s vitamíny Červený jetel Plus Soja. Máte-li dobrou zkušenost s včelími produkty, zkuste preparát, který je celý postavený na životodárné mateří kašičce obohacené o vitamíny a další prvky, které pomáhají ulevovat nejen od příznaků klimakteria Sarapis plus. Ženy, které chtějí své tělo podpořit jen velmi šetrně nebo jsou alergické na včelí produkty, mohou sáhnout po preparátu, který obsahuje jen extrakt ze sójových bobů Isoflavone.

Ženy, které umí upravit jídelníček a správným způsobem doplňují a nahrazují chybějící hormony, se potýkají s mírnějšími projevy klimakteria. Je dobré ale nasadit přírodní přípravky a lépe se o sebe starat ještě před plným rozvinutím klimakteria, nečekat až na plné rozvinutí příznaků. Pak jsou už projevy příliš silné a nasazení těchto preparátů nemusí přinést takovou úlevu. V tuto chvíli je dobré se obrátit na lékaře, který má k dispozici hormonální substituční léčbu, která je silnější než šetrné přírodní preparáty.

Klimakterium je nepříjemné období v životě ženy, ale tělo jen dává ženě signál, že je čas na zvolnění, čas na to, lépe se o sebe starat.

Jak změnit životní styl v období klimakteria?

Tělo má dost problémů samo se sebou, řeší přirozený úbytek hormonů, není tedy dobré mu ještě „nakládat“. Špatná strava, příliš mnoho chemikálií, kouření, alkohol a nedostatek pohybu a spánku – to všechno tělo vyčerpává a tím ho ještě více zatěžujeme.

  1. Upravte si jídelníček!

Dejte šanci kvalitním a čerstvým potravinám bez různých chemických příměsí. Kvalitní maso, ryby a čerstvá zelenina vám udělají dobře. Jezte pravidelně a v menších dávkách. Solte méně a cukr pokud možno vysaďte. Používejte kvalitní oleje. Omezte kávu, místo ní zkuste bylinné čaje nebo čerstvé zeleninové šťávy. Snažte se do jídelníčku dostat více luštěnin, které jsou přirozeným zdrojem fytoestrogenů. Asijské ženy téměř neznají návaly horka a noční pocení provázející změny v organizmu díky vysokému zastoupení sójových produktů ve své stravě. Jedná se především o tofu vyrobené ze sójového mléka, které obsahuje vysoké množství fytoestrogenů.

  1. Nezapomínejte na minerály!

Tělo ženy v klimakteriu potřebuje doplňovat především vápník, železo a vitamín E. Ideální je do těla dostat tyto prospěšné prvky jako součást potravy. Zaměřte se na zelenou zeleninu (saláty, špenát, brokolice), luštěniny, ořechy.

  1. Pijte více obyčejné neperlivé vody!

Nebojte se vody - je důležitá, protože pomáhá tělu odvádět ven různé nečistoty. Zkuste každé ráno nalačno vypít sklenici odstáté vody.

  1. Hýbejte se!

Nemusíte hned bořit rekordy. Stačí omezit používání výtahu, více chodit pěšky. Zkuste večerní procházku před spaním, jezděte na kole, choďte plavat. Přirozený pohyb (včetně domácích prací) velmi přispívá ke zvýšení kvality spánku.

  1. Nestresujte se!

Přestaňte se trápit nad problémy, které nevyřešíte. A když už stres nemůžete úplně eliminovat, naučte se cíleně vypnout a relaxovat. Dopřejte si relaxační a kosmetické masáže, zasloužíte si to!

Zpět na stránku Témata

Nejčtenější články

Jak podpořit imunitu?

Když se ochladí, je sychravo a vlhko, zima nám leze za nehty a může se nám oslabit imunita. Imunitní systém nestíhá a začínají se v lepším případě objevovat rýmy, kašel a nachlazení. V tom horším případě uléháme do postele s chřipkou nebo angínou.

Střeva jsou klíčový orgán imunity

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je...

Paluba letadla je rájem virů a bakterií. Jak během letu na dovolenou neonemocnět?

Trávit svou letní dovolenou s kapesníkem v ruce nebo ještě hůře v hotelové posteli nechce nikdo. Přesto se mnoho lidí po dlouhém letu letadlem do vysněné...

X

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše